Zgorzelecka Orkiestra Mandolinistów

28.IV.1990

:: Kolejny Przegląd Zespołów Artystycznych w którym wzięła udział także nasza orkiestra. Zajęliśmy I miejsce i zakwalifikowaliśmy do Przeglądu Wojewódzkiego.

05.V.1990

:: Wracamy z Jeleniej Góry z główną wygraną i propozycjami pierwszych koncertów. Wkrótce gramy na imprezie "Dzieci dzieciom" gdzie spotykamy p. Ralfa Czajkowskiego - przyjaciela orkiestry, który jako pracownik Biura Współpracy Polsko - Niemieckiej, zawsze wspierał nas organizacyjnie oraz finansowo.

16.III.1991

:: II koncert rocznicowy z doskonałą Arią Tewiego ze "Skrzypka na dachu" w wykonaniu Ryszarda Korczewskiego.

11.VI.1991

:: Wyjazd do Landau w Niemczech, podczas którego w ciągu 3 dni zagraliśmy 8 koncertów.

12.XI.1991

:: Koncert w Bolesławcu z okazji święta Niepodległości

23.I.1992

:: Wielki sukces! Występ w największej placówce kulturalnej Görlitz - Teatrze Muzycznym gdzie spotkaliśmy się z ciepłym przyjęciem publiczności.

22.III.1992

:: III koncert rocznicowy - sala Miejskiego Domu Kultury w Zgorzelcu z trudem mieści wszystkich przybyłych.

17.VI.1992

:: Wyjazd do Avion we Francji na Tydzień Kultury Polskiej. W pierwszych dniach zwiedziliśmy Calais, Bologne, Dunkierkę oraz okolice Avion. 20 i 21 maja zagraliśmy festiwalowe koncerty i podczas drogi powrotnej do Polski zajechaliśmy do Paryża, gdzie w ciągu kilku godzin zwiedziliśmy ważniejsze zabytki.

marzec 1993

:: Orkiestra wzbogaca się o instruktora nauki gry na mandolinie i gitarze - Edwarda Balińskiego, który w przeszłości był członkiem jedynej w Polsce zawodowej "Radiowej Orkiestry Mandolinistów" pod dyrekcją E. Ciukszy.

lipiec 1993

:: Pierwszy wakacyjny obóz w Nowej Wsi. Nikt nie przypuszczał, że będziemy tam tak ciężko pracować - codzienne próby rano i po obiedzie oraz ćwiczenia indywidualne. Jednak znalazł się także czas na wypoczynek (kąpiele w jeziorze, kajaki, wyprawy rowerowe i na grzyby), a ćwiczenia zaowocowały znacznym podniesieniem techniki gry oraz ogólnego brzmienia zespołu. Od tej pory niemal co roku spędzaliśmy 2 tygodnie w zielonogórskich lasach.

paŸdziernik 1994

:: W związku ze zmianami personalnymi w Miejskim Domu Kultury, tracimy nasze dotychczasowe pomieszczenia i przeprowadzamy do pomieszczeń Łużyckiego Oddziału Straży Granicznej.

09.IV.1995

:: VI koncert rocznicowy z udziałem Krystyny Giżowskiej i Jana Wojdaka. Przed koncertem poseł Jerzy Jankowski wręczył na ręce dyrygenta list gratulacyjny od premiera RP Józefa Oleksego.

sierpień 1995

:: Wzbogacamy się o niemieckich wokalistów: Nicole Schubert i jej dziadka Siegfrieda Ziegerta oraz Michaela Schmucka, którego poznaliśmy jako solistę Reprezentacyjnej Orkiestry Amerykańskich Sił Powietrznych w Europie. Dochodzą również Małgorzata Krawczyńska oraz Mirosława Wilk.

25.VI.1996

:: Na zaproszenie ambasadora Polski w Niemczech jedziemy do Kolonii. Po koncercie w ambasadzie zwiedzamy Bonn oraz Kolonię (m.in. pływamy statkiem po Renie).

24.XI.1996

:: W studio Polskiego Radia we Wrocławiu nagrywamy naszą pierwszą płytę. Na album składają się kolędy polskie, niemieckie i amerykańskie. Nagrywając 22 utwory w ciągu 1 dnia pobiliśmy rekord tego studia :)

marzec 1997

:: VIII koncert rocznicowy z udziałem Stanisława Soyki. Nagraliśmy kolejną płytę, na której znalazły się dwa utwory zaśpiewane przez Soykę z naszym akompaniamentem (pełna lista utworów). Kilka miesięcy póŸniej pojechaliśmy na zaproszenie St. Soyki akompaniować mu na koncercie V-lecia POLSATU w Warszawie. Bardzo wielkie przeżycia podczas oglądania transmisji telewizyjnej z koncertu.

marzec 1998

:: IX koncert rocznicowy z udziałem Alicji Majewskiej i Włodzimierza Korcza.

Marzec 2000

:: XI koncert rocznicowy z udziałem Katarzyny Skrzyneckiej i Jacka Wójcickiego. Artyści poza swoim repertuarem zaśpiewali także z naszym akompaniamentem.

25.III.2001

:: W Stadthalle Görlitz odbył się XII Koncert Rocznicowy z gościnnym udziałem Ewy Kuklińskiej oraz Jacka Borkowskiego.

10.III.2002

:: Odbył się kolejny koncert rocznicowy w Stadthalle Görlitz. Tym razem XIII. Na zaproszenie orkiestry przyjechały dwie gwiazdy: Beata Rybotycka i Jacek Wójcicki. Razem z akompaniamentem orkiestry i Pani Haliny Jarczyk zaśpiewali oni trzy utwory: „Nionon”, „Torna a Sorrento” i „Pieśń Flisaków”

30.III.2003

:: Na naszym kolejnym koncercie rocznicowym (XIV) zaśpiewała z nami polska artystka Edyta Geppert. Koncert odbył się jak co roku w Stadthalle w Görlitz. Artystka zagrała przy naszym akompaniamencie utwory: „Nie jest zle” i „Zamiast”. Publiczność była bardzo zadowolona z koncertu. Pani Edyta również była zachwycona brzmieniem naszej orkiestry.

Maj 2003

:: Na przełomie Maja i Czerwca Orkiestra została Zaproszona na koncerty do Francuskiego miasta Avion. Jest to partnerskie miasto Zgorzelca. Przez kilka dni zagraliśmy kilka koncertów i zwiedziliśmy okolice.

19.VII.2003

:: Po raz pierwszy na letni obóz szkoleniowo- wypoczynkowy orkiestra pojechała do ośrodka w Nowym Dworku, a nie tak jak co roku do Nowej Wsi Zbąskiej. Nowy dworek znajduje się w województwie Lubuskim na trasie świebodzin - Międzyrzecze (Około 100km od Zielonej Góry). Byliśmy bardzo zadowoleni z panujących tam warunków i personelu ośrodka. Od tego roku postanowiliśmy tam jezdzić co roku.

Marzec 2004

:: W tym roku odbyła się szczególna rocznica bo XV-ta. Jako gość specjalny przyjechał do na Andrzej Sikorowski i zespół Pod Budą. Wszyscy byli zadowoleni z koncertu. Andrzej Sikorowski który sam na co dzień gra trochę na mandolinie był zachwycony brzmieniem orkiestry. Goście zagrali z nami kilka utworów ze swojego repertuaru: „Bardzo smutna piosenka retro”, „Piwna 7” i utwór „Na całość” w którym razem z nami i z Pod Budą zaśpiewał zaprzyjaŸniony z orkiestrą Grigoris Ikonomu.

Czerwiec 2004

:: Po raz kolejny Odwiedziliśmy Francję i piękne miasto Avion. Po kilkudniowym pobycie w drodze powrotnej zwiedziliśmy Paryż.

4-7 września 2004

:: We wrześniu w naszej sali prób odbyło się nagranie naszej czwartej płyty pt. „Z mandoliną do GWIAZD”. Płyta była realizowana przez profesjonalne studio nagrań TRstudio. Studio to należy do Pana Tomasz Roguli i według wielu gwiazd polskiej estrady jest to studio nr 1 w polsce. W TRstudio nagrywali tacy artyści jak IRA, Łzy, Myslovitz i wiele wiele innych. Na płycie znalazły się utwory zagrane z Andrzejem Sikorowskim i Edytą Geppert. Więcej Informacji o TRstudio znajdziecie na stronie www.trstudio.com .

4-10 Lipca 2004

:: W tym czasie nasza orkiestra była na międzynarodowym festiwalu muzycznym w Bydgoszcze. Na XXVIII BIM- ie, czyli Bydgoskich Impresjach Muzycznych prezentowały się zespoły z Polski, Ukrainy, Rosji, Hiszpanii i Węgier. Zagraliśmy na terenie Bydgoszczy kilka koncertów między innymi w Akademii Muzycznej i w Operze Nova. Zostaliśmy bardzo mile przyjęci. Poznaliśmy wiele muzyków z różnych krajów. Z tego festiwalu wróciliśmy z nagrodą KUJAWSKO-POMORSKIEGO KURATORA OśWIATY.

12.XII.2004

::Podczas koncertu pt. "Melodie pod choinkę" swoją obecnością zaszczyciła nas Małgorzata Walewska - znana na cały świat śpiewaczka operowa. Jej mezzosopran mogliśmy w pełni usłyszeć w dwóch utworach, które zaśpiewała z nami gościnnie: "Ave Maria" oraz "Canto d'uccelli". Pani Walewska okazała się bardzo sympatyczna i zaskoczyła nas swoją spontanicznością i uśmiechem :). Więcej informacji na temat naszego gościa można znalezć na jej oficjalnej stronie: www.walewska.net